W Kijowie odsłonięto płaskorzeźbę poświęconą pamięci dowódcy wojsk armii Ukraińskiej Republiki Ludowej Symona Petlury, który 100 lat temu walczył o wolność i nepodległość Ukrainy i Polski przeciwko rosyjsko-bolszewickim okupantom.

PRZECZYTAJ:

Pakt Piłsudski-Petlura. Dlaczego Marszałek walczył o niepodległą Ukrainę?

Informację o upamiętnieniu udostępnił Ukraiński Instytut Pamięci Narodowej na Facebooku.

Marszałek Piłsudski marzył o federacji państw od Bałtyku po Morze Czarne i był nieugięty w dążeniu do realizacji tego projektu. Naczelny Wódz zdawał sobie sprawę, że bez wolnej Ukrainy nie będzie wolnej Polski, dlatego walka o odzyskanie ukraińskiej niepodległości stała się priorytetem w polityce zagranicznej Piłsudskiego.

„Za naszą i waszą wolność!” Pod tym hasłem 25 kwietnia 1920 roku połączone wojska polsko-ukraińskie pod dowództwem Marszałka Józefa Piłsudskiego zaatakowały bolszewików na całym froncie ukraińskim.

PRZECZYTAJ:

Ukraińscy historycy wzywają do oddania hołdu polskim żołnierzom poległym w walkach o wolność Polski i Ukrainy w 1920 roku

Niestety, w 1920 roku w Kijowie, w przeciwieństwie do Warszawy, cud się nie zdarzył. Konsekwencje tej porażki dla Polski i Ukrainy okazały się w niedługim czasie tragiczne. Po 13 latach miliony mieszkańców Ukrainy straciły życie wskutek Wielkiego Głodu wywołanego przez stalinowców. 11 sierpnia 1937 roku szef NKWD Nikołaj Jeżow podpisał rozkaz o rozpoczęciu operacji polskiej, której celem było ludobójstwo Polaków mieszkających w Związku Sowieckim. W jej trakcie bezpośrednio zamordowano około 111 tys. Polaków.

Kilka lat później, w 1939 roku, bolszewicy z hitlerowcami dokonali czwartego rozbioru Polski. W 1940 roku w Katyniu strzałami w tył głowy stalinowcy wymordowali elitę państwa polskiego. Niestety, obawy Piłsudskiego, że bez wolnej Ukrainy nie będzie wolnej Polski, stały się rzeczywistością. Mroczne dziesięciolecia niewoli trwały do początku lat 90. XX wieku.

Jagiellonia.org

Fot. Symon Petlura i gen. Antoni Listowski, płk. Wołodymyr Salśkyj, płk. Marko Bezruczko, oficerowie ukraińscy i polscy – wyprawa kijowska, kwiecień 1920

ZOBACZ WIDEO: