Kategoria: I Rzeczpospolita

Konstytucja 3 maja

Pieśń „Witaj majowa jutrzenko”, roztaczająca wizję powszechnej szczęśliwości, jaka nastąpić miała po uchwaleniu Konstytucji 3 maja, nie została napisana – jak można by sądzić – w czasie Sejmu Wielkiego, ale czterdzieści lat później, w dobie powstania listopadowego. Wyczuwalny w słowach entuzjazm podparty był zapewne faktem, iż po Olszynce Grochowskiej wojska polskie przeszły do ofensywy, staczając z Rosjanami trzy zwycięskie bitwy: pod Wawrem, Dębem Wielkim oraz Iganiami.

Czytaj więcej

Narodowe święta, rocznice i symbole (refleksja na 2 i 3 maja)

Początek maja jest u nas, w Polsce ciągiem świąt; dniami wolnymi są kolejno: Święto Pracy, Dzień Flagi i rocznica Konstytucji 3 maja. Zrozumiałe, że większość z nas, traktuje ten czas jako okres wypoczynku; wiosennych wyjazdów za miasto, czy „grillowania”. Z jednej strony nic w tym złego, jednak z drugiej, święta 2 i 3 maja powinny nas inspirować do pewnych refleksji.

Czytaj więcej

„Hołd Moskiewski”. 29 października 1611 r. zdetronizowany car moskiewski padł na kolana przed polskim królem

29 października 1611 r. w Warszawie wielki książę moskiewski Wasyl IV Szujski złożył – klękając, bijąc czołem i całując królewską dłoń – hołd siedzącemu na tronie Zygmuntowi III Wazie. 411 lat temu hetman Stanisław Żółkiewski odbył triumfalny wjazd do Warszawy po zwycięstwie pod Kłuszynem, gdzie polska armia rozgromiła kilkukrotnie liczniejsze wojska rosyjskiego cara.

Czytaj więcej

412. rocznica Bitwy pod Kłuszynem

4 lipca 1610 roku wojska polskie pod dowództwem hetmana Stanisława Żółkiewskiego rozgromiły pod Kłuszynem pieciokrotnie większe siły Księstwa Moskiewskiego. Bitwa zakończyła się paniczną ucieczką Szujskiego i ocalałych Rosjan. W obliczu klęski bojarzy zdetronizowali cara Wasyla Szujskiego i obwołali carem królewicza polskiego Władysława, a Żółkiewski wkroczył do Moskwy.

Czytaj więcej
Ładuję

Serdecznie zapraszamy Państwa do polubienia i śledzenia naszego fanpage

Historia. Pamięć Historyczna
Share via
Send this to a friend