Kategoria: Zakłamana historia

Łukasz Adamski: „Europa graniczymy z drzemiącym wulkanem, który już wyrzuca lawę plugawą, a może i ogniem zionąć”. 10 tez o Rosji i rosyjskiej polityce pamięci

Putin to kliniczny przykład kompleksu. […] Rosjanie są też niewolnikami wizji tożsamości rosyjskiej z XIX w. utożsamiajacej rosyjskość i ruskość. Pojawienie się Ukraińców i Białorusinów uznają za efekt słabości Rosji, która nie zapobiegła mentalnej polonizacji swoich ziem zachodnich i zbałamucenia miejscowego ludu.

Czytaj więcej

Mit 22 czerwca 1941 roku – Artur Deska

Rocznica początku niemiecko-radzieckiej wojny – 22 czerwca 1941 roku (proszę zauważyć, że z premedytacją nie używam pojęcia „Wielkiej Wojny Ojczyźnianej”) – jest dla wielu rosyjskich „historyków” świetną okazją do opowiadania o „pogrążonym w śnie” i „miłującym pokój” Związku Radzieckim „dokładnie o 4 godzinie podstępnie i zdradziecko napadniętym” przez straszną i ohydną III Rzeszę z jej szalonym wodzem Adolfem Hitlerem na czele.

Czytaj więcej

Rosjanie znów kłamią na temat Polski. Według „Komsomolskiej Prawdy”… w 1941 r. napadliśmy z III Rzeszą na ZSRR

To już kolejny raz, gdy Federacja Rosyjska – ustami swoich polityków, urzędników (na czele z prezydentem Władimirem Putinem) czy dziennikarzy czołowych mediów rozpowszechnia nieprawdziwe, krzywdzące informacje na temat udziału Polski w II wojnie światowej. Putinowska propaganda próbuje robić z naszego kraju „agresora” …

Czytaj więcej

Robert Czyżewski: Ten inny 22 czerwca…

Kolejna rocznica 22 czerwca 1941 spowoduje wysyp tekstów propagandy i kontrpropagandy. Podejmowanie boju z najważniejszym Putinowskim mitem historycznym – mitem „Wojny Ojczyźnianej” – jest o tyle konieczne, co niewdzięczne i nudne. Jakie by argumenty nie padły to i tak dusza radzieckiego człowieka jest na nie odporna… Jednak 22 czerwca to jeszcze inna rocznica …

Czytaj więcej

Wojna hybrydowa: Putin znów oskarża Polskę o spiskowanie z Hitlerem

Prezydent Rosji Władimir Putin nazwał zajęcie przez Polskę Zaolzia w 1938 roku rozbiorem Czechosłowacji i „tajnym spiskiem z Niemcami przed wybuchem II wojny światowej” i zaproponował potępienie tego aktu. Wywiad prezydenta był częścią filmu “Wojna o pamięć” Andrieja Kondraszowa. Putin stwierdził, że “polskie władze” bezpośrednio uzgodniły z Hitlerem plan, który według niego był „bezpośrednim spiskiem”.

Czytaj więcej

USA: Rosja fałszuje historię i probuje wywyższyć swoją rolę w zwycięstwie nad nazizmem

Stany Zjednoczone solidaryzują się ze swoimi europejskimi partnerami i będą przeciwstawiać się intencjom Rosji, która zajmuje się celowym przekłamywaniem historii II wojny światowej i probuje wywyższyć swoją rolę w zwycięstwie nad nazizmem – powiedział James S. Gilmore, ambasador USA w OBWE podczas spotkania stałej rady tej organizacji, które odbyło się 7 maja.

Czytaj więcej

Kolejne bzdury Żyrinowskiego: Imperium Rosyjskie wyzwoliło Kozaków spod polskiego jarzma

Rosyjscy szowiniści marzą o podbiciu i rusyfikacji narodu polskiego, o całkowitym zniszczeniu polskiej tożsamości i kultury. „Trzeba domagać się, aby po rosyjsku mówiła nie tylko Ukraina, ale też Polska i Rumunia” – powiedział Władimir Żyrinowski podczas wystąpienia przed nacjonalistami na prorządowej manifestacji w Moskwie. Poinformowani powiadają, że Żyrinowski wygłasza tezy, które nie może głośno wypowiedzieć Putin. Krótko mówiąc: „to o czym myśli Putin, o tym mówi Żyrinowski”.

Czytaj więcej

Kolejne brednie Putina: Ukraińska tożsamość to efekt wpływu Rzeczypospolitej i „katolickiego świata”

Prezydent Rosji po raz kolejny zademonstrował swoją ignorancję i brak podstawowej wiedzy o historii i powtórzył swoje brednie, że uważa Rosjan i Ukraińców za „jeden naród”. Mówił o swoim zrozumieniu procesów formowania tożsamości ukraińskiej twierdząc niby w pewnym momencie historii na terenach, które graniczyły z „katolickim światem”, zaczęła wytwarzać się społeczność, która czuła się w jakiś sposób niezależna od rosyjskiego państwa.

Czytaj więcej

Rosyjscy okupanci nadają Donieckowi drugą nazwę: Stalino. Z kolei, Ługańskowi przywrócono sowiecką nazwę Woroszyłowgrad

Władze tzw. „Donieckiej Republiki Ludowej” przywrócą swojej stolicy nazwę, którą miasto nosiło w latach 1924-1961. 16 kwietnia br. z podobną inicjatywą wystąpiły władze tzw. „Ługańskiej Republiki Ludowej”. Jej przywódca Leonid Pasieczkin podpisał dekret przywracający Ługańskowi nazwę Woroszyłowgrad, który nosił w latach 1935-1958 oraz 1970-1990.

Czytaj więcej
Ładuję

Serdecznie zapraszamy Państwa do polubienia i śledzenia naszego fanpage

Historia. Pamięć Historyczna
Share via
Send this to a friend