1. CPRDIP zrealizował w Rosji badanie opinii publicznej na temat kluczowych aspektów dziejów stosunków PL-RU – będzie ono w lipcu opublikowane. Niestety, min. 70% Rosjan wspiera aneksje Cesarstwa Rosyjskiego i ZSRR. Kilkanaście % przeciwników zaborów to cywilizacyjna mniejszość.

2. Polityka historyczna Putina jest wewnętrznie skuteczna. Odpowiada ona mentalności większości Rosjan, przywiązanych do imperium, darwinistycznego myślenia o stosunkach między państwami i narodami oraz wizji dziejów utożsamiającej ruskość i rosyjskość. I tę mentalność wzmacnia.

3. Putinowska Parada zwycięstwa przeczy zachodniej polityce pamięci, która – pod hasłem: „nigdy więcej wojny” – wyciąga wnioski z historii. Putin jest niezadowolony kształtem granic Rosji, dopuszcza wojny lokalne oraz demonstruje, że w razie czego „możem wsio powtorit'” .

4. Kult militaryzmu i Armii Czerwonej, z cechami parareligijnymi, stanowi dla Rosjan kompensację odczuwanej niższości cywilizacyjnej Rosji wobec USA i UE, zwłaszcza niezdolności do konkurowania z Zachodem na innych niż wojskowość polach. Putin to kliniczny przykład kompleksu.

5. Źródłem napięć między Putinem (i większością Rosjan) a Europą jest ocena ZSRR. Putin,uznając ZSRR za państwo normalne i część tradycji państwowej Rosjan – nie zaś za ich ciemiężyciela -nie potrafi pojąć, że USA, Anglia czy RP zgoła inaczej oceniały plugawy płód bolszewizmu.

6. Rosjanie są też niewolnikami wizji tożsamości rosyjskiej z XIX w. utożsamiajacej rosyjskość i ruskość. Pojawienie się Ukraińców i Białorusinów uznają za efekt słabości Rosji, która nie zapobiegła mentalnej polonizacji swoich ziem zachodnich i zbałamucenia miejscowego ludu.

PRZECZYTAJ:

Kolejne bzdury Żyrinowskiego: Imperium Rosyjskie wyzwoliło Kozaków spod polskiego jarzma

Kolejne brednie Putina: Ukraińska tożsamość to efekt wpływu Rzeczypospolitej i „katolickiego świata”

7. Większość Rosjan jest też przywiązana do darwinistycznego sposobu myślenia o polityce zagr. – gry o sumie zerowej, wyzbytej moralności, oraz do ładu międzynarodowego, w którym równiejsi (największe państwa – ryby drapieżne ) mogą nawet zjeść równych (płotki i plankton).

8. Zakompleksiona ludność żywiąca urazy lub wrogość do Zachodu, rewizjonizm terytorialny wobec sąsiadów, wierząca w imperialne i totalitarne interpretacje historii, sprawia, że jako Europa graniczymy z drzemiącym wulkanem, który już wyrzuca lawę plugawą, a może i ogniem zionąć.

9. Sąsiedztwo z Rosją przypomina też sąsiedztwo z rodziną, w której ojciec-mafiozo z bronią bije żonę i dzieci, ukradł majątek sąsiada i korumpuje lokalnych urzędników,a żona nie chce wydać Pater Familias policji, bo przywykła do myślenia: „Bije, znaczy kocha, a inni nie lepsi”

10. Juliusz Mieroszewski pisał: „mamy przed sobą tylko 2 rozwiązania. Albo Rosję pobić, albo się z nią ułożyć. Ponieważ nie możemy jej pobić, musimy się z nią ułożyć. Na to [by] się z nią ułożyć, musimy ją wpierw zmienić”. Dodam do tego – aby Rosję zmienić, należy ją pozbawić iluzji.

Źrodło: Facebook, Materiał został opublikowany za zgodą autora

READ THIS MATERIAL IN ENGLISH>>>

ЧИТАЙТЕ ЭТОТ МАТЕРИАЛ НА РУССКОМ>>>

ZOBACZ TAKŻE:

Włodzimierz Iszczuk: Dlaczego aneksja Krymu to śmiertelne zagrożenie dla Polski

Rzym nasz! Kreml usiłuje uzasadnić swoje roszczenia do dziedzictwa cywilizacji europejskiej

Putin marzy o wskrzeszeniu Imperium Rosyjskiego w granicach z 1914 roku. Wywiad z 1991 roku

Antypolski Rosyjski Ruch Imperialny. W Manifeście rosyjskich terrorystów zawarte są tezy, które od lat głosi publicznie Putin