Kategoria: Artykuły

Tragedia Sołowiówki

Sołowiówka stała się obosiecznym argumentem w debatach historiozoficznych. Dla niepodległościowo myślących demokratów szlacheckich wydarzenie to zaczęło funkcjonować w kategoriach spłaty długu moralnego, który szlachta zaciągnęła u ludu na przestrzeni wieków. Dla środowisk konserwatywnych Sołowiówka, jak niegdyś rabacja galicyjska, była potwierdzeniem tezy, iż – parafrazując Wielopolskiego – dla chłopów można coś zrobić, z chłopami – nigdy.

Czytaj więcej

Litwa może przywrócić Rosji jej prawdziwą nazwę – Moskowia

Litwa rozważa zmianę nazwy Rosji na Moskowię. Komisja ds. Przyszłości Sejmu Litwy rozpoczyna dyskusję nad zasadnością zmiany nazwy geograficznej terrorystycznego kraju-agresora, podaje portal Verslo Zinios. O tym powiedział Raimundas Lopata, przewodniczący Komisji Sejmu Litwy, litewski historyk, politolog i nauczyciel akademicki, dyrektor Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Wileńskiego (1999–2009).

Czytaj więcej

Angielski naukowiec: To Rosja stworzyła faszystowskie idee i błogosławiła Niemców za ludobójstwo na Żydach

W przeddzień wizyty Władimira Putina w kompleksie pamięci Yad Vashem w Dniu Pamięci o Holokauście prezydent Rosji wywołał totalną wojnę historyczną i informacyjną przeciwko Polsce, na próżno usiłując oskarżyć Polaków o prymitywny antysemityzm. Składając fałszywe oskarżenia, gospodarz Kremla zapomniał powiedzieć, że istnieje ogromna liczba dokumentów historycznych, które wskazują, że to carska Rosja, a później ZSRR, z maniakalnym uporem podsycały nienawiść do Żydów na całym świecie.

Czytaj więcej

Konstytucja 3 maja

Pieśń „Witaj majowa jutrzenko”, roztaczająca wizję powszechnej szczęśliwości, jaka nastąpić miała po uchwaleniu Konstytucji 3 maja, nie została napisana – jak można by sądzić – w czasie Sejmu Wielkiego, ale czterdzieści lat później, w dobie powstania listopadowego. Wyczuwalny w słowach entuzjazm podparty był zapewne faktem, iż po Olszynce Grochowskiej wojska polskie przeszły do ofensywy, staczając z Rosjanami trzy zwycięskie bitwy: pod Wawrem, Dębem Wielkim oraz Iganiami.

Czytaj więcej

Narodowe święta, rocznice i symbole (refleksja na 2 i 3 maja)

Początek maja jest u nas, w Polsce ciągiem świąt; dniami wolnymi są kolejno: Święto Pracy, Dzień Flagi i rocznica Konstytucji 3 maja. Zrozumiałe, że większość z nas, traktuje ten czas jako okres wypoczynku; wiosennych wyjazdów za miasto, czy „grillowania”. Z jednej strony nic w tym złego, jednak z drugiej, święta 2 i 3 maja powinny nas inspirować do pewnych refleksji.

Czytaj więcej
Ładuję

Serdecznie zapraszamy Państwa do polubienia i śledzenia naszego fanpage

Historia. Pamięć Historyczna
Share via
Send this to a friend