Kategoria: Rzeczpospolita Trojga Narodów

Bitwa pod Konotopem. 362 lata temu Rosjanie ponieśli miażdżącą klęskę

8 lipca 1659 r. odbyła się bitwa pod Konotopem, w której Rosjanie dowodzeni przez księcia Trubeckiego i księcia Pożarskiego ponieśli miażdżącą klęskę od połączonych sił kozacko-polsko-tatarskich pod dowództwem kozackiego hetmana Wyhowskiego, polskiego stolnika kijowskiego Krzysztofa Łasko oraz Chana Krymskiego Mehmeda IV Gireja.

Czytaj więcej

Robert Czyżewski: „W Polsce świadomość wielokulturowego dziedzictwa I Rzeczypospolitej jest coraz powszechniejsza, czas aby ta świadomość zadomowiła się na dobre na Ukrainie”

Gdybym mógł to spowodowałbym, aby w kalendarzu (i to kilku krajów) pojawiła się dziś czerwona karka. Mamy rocznicę Lubelskiej Unii – 451 lat temu w Lublinie, po niemal dwóch wiekach współistnienia ostatecznie określono wzajemne relacje między Królestwem Polskim i Wielkim Księstwem Litewskim.

Czytaj więcej

Rocznica śmierci Józefa Brandta. Robert Czyżewski: „Z ukraińskiego punktu widzenia Brandt powinien mieć pomnik”

Specjalnością Brandta był okres I Rzeczpospolitej – wiek XVII. […] wiele uwagi malarz poświęcił Ukrainie. Nie próbowałem tego liczyć, ale wydaje mi się, że może połowa jego dzieł (a na pewno duża część) to motywy kozackie. Z ukraińskiego punktu widzenia Brandt powinien mieć pomnik, a przynajmniej ulicę w każdym ukraińskim mieście …

Czytaj więcej
Ładuję

Serdecznie zapraszamy Państwa do polubienia i śledzenia naszego fanpage

Historia. Pamięć Historyczna
Share via
Send this to a friend