Prezydent Rosji Władimir Putin nazwał zajęcie przez Polskę Zaolzia w 1938 roku rozbiorem Czechosłowacji i „tajnym spiskiem z Niemcami przed wybuchem II wojny światowej” i zaproponował potępienie tego aktu.

Wywiad prezydenta był częścią filmu “Wojna o pamięć” Andrieja Kondraszowa pokazanego w piątek na antenie państwowej TV Rossija 1. Putin stwierdził w nim, że przed II wojną światową ZSRR „podejmował kolosalne starania, aby utworzyć koalicję antyhitlerowską, jednak nikt go nie wsparł”.

„Co więcej, w 1938 roku wiodące kraje zachodnie, zarówno Wielka Brytania, jak i Francja, spotkały się w Monachium z Hitlerem, z Mussolinim i podpisały dokument, który zawsze nazywaliśmy Układem Monachijskim. Rozszarpał on Czechosłowację”

— dodał.

Rosyjski prezydent stwierdził, że „Polska brała w tym udział, a ponadto zawiązała bezpośredni spisek z Hitlerem, osobiście z nim, zgadzając się, że Polska zabierze część Czechosłowacji, region Cieszyna i inny sąsiedni region”.

PRZECZYTAJ:

Putin tworzy wizerunek wroga Polaka: przedwojennego ambasadora RP w Berlinie nazwał „swołoczą i antysemicką świnią”

Prezydent Rosji stwierdził, że “polskie władze” bezpośrednio uzgodniły z Hitlerem plan, który według niego był „bezpośrednim spiskiem”.

„To był spisek zawierający tajną częścią. Napisana, niepisana. Ale wszystko to mamy w dokumentach. A Związek Sowiecki rzeczywiście potępił tajną część paktu Ribbentrop-Mołotow pod koniec lat osiemdziesiątych”

— dodał.

W grudniu ub.r., podczas nieformalnego spotkania przywódców krajów WNP, Putin zauważył, że w 1939 r. Związek Sowiecki był izolowany i praktycznie jako ostatni został zmuszony do podpisania paktu o nieagresji z Hitlerem i że wcześniej dokonały tego min. Polska i Wielka Brytania.

Rosyjski prezydent pod koniec ubiegłym roku wielokrotnie w swoich wypowiedziach oskarżał Polskę o sojusz z Hitlerem i przyczynienie się do wybuchu II wojny światowej.

W 2009 r. prezydent Lech Kaczyński nazwał zajęcie Zaolzia w 1938 r. „grzechem”. Prezydent na Westerplatte mówił:

„Potrafimy się w Polsce przyznać do tego grzechu i nie szukać usprawiedliwień. (…) Naruszenie integralności Czechosłowacji było błędem (…)”.

Źrodło: Belsat.eu wg Interfax.ru

ZOBACZ TAKŻE:

Aleksandr Dugin: Na eurazjatyckim kontynencie dla Polski miejsca nie ma

Kolejne bzdury Żyrinowskiego: Imperium Rosyjskie wyzwoliło Kozaków spod polskiego jarzma

Kolejne brednie Putina: Ukraińska tożsamość to efekt wpływu Rzeczypospolitej i „katolickiego świata”

Anatomia kłamstwa. Sześć lat temu Kreml przekonywał, że Majdan i wojna we wschodniej Ukrainie zostały sprowokowane przez Polskę i Litwę (WIDEO)