GEN. EDWARD RYDZ-ŚMIGŁY PRZYJMUJE DEFILADĘ NA CHRESZCZATYKU, 9 MAJA 1920

9 maja przy nieopisanym entuzjazmie ludności w stolicy państwa ukraińskiego odbyła się wspólna defilada zwycięskich oddziałów polsko-ukraińskich.

Jak wspominał gen. Tadeusz Kutrzeba, wypadła bardzo dobrze. „Przed oczyma licznych tłumów przemaszerowały w świetnej postawie – ze sztandarami, orkiestrami i fanfarami – oddziały polskie i 6 dywizja Armii Petlury sformowana w Brześciu. Wrażenie było potężne: patrzące tłumy powtarzały, że od czasu wymarszu Niemców nie widziano na Ukrainie wojska prezentującego się tak znakomicie” – napisał.

„Na szerokim przestronnym Chreszczatyku – głównej ulicy Kijowa – po obu stronach na trotuarach oczekiwały nieprzejrzane tłumy. Majowe słońce przygrzewało mocno, chłodził tylko lekki powiew znad Dniepru. Wcisnące w pobliże zaimrowizowanej trybuny, na której defiladę miał przyjąć ówczesny dowódca 3. Armii gen. Rydz-Śmigły. Byłem podniecony i wzruszony. Po raz pierwszy w życiu miałem okazję zobaczyć polskich żołnierzy. Wreszcie usłyszeliśmy nadchodzący z daleka gwar i okrzyki, które szybko potężniały. Wychyliwszy się zobaczyłem otwierający defiladę pułk podhalański. Obok rozliegły się okrzyki i wiwaty w językach ukraińskim, polskim, a nawet rosyjskim. Podhalanie szli sprężyście, jakby nie mieli za sobą dwutygodniowego forsownego marszu po stepach i piaskach ukraińskich wśród nieustannych potyczek od Styru i Horynia aż do samego Kijowa. Za nimi szły wordynku oddziały 1. dywizji, pułki wielkopolski, suwalski; oddziały dywizji litewsko-białoruskiej; artyleria ciężka i oddziały techniczne. Zamykała defiladę 6. dywizja ukraińska, przywitana entuzjastycznie przez tłumnie zalegających ulice Ukraińców. Mieli nadzieję, że przy pomocy polskiej zdobędą upragnioną niepodległość” – wspominał defiladę w 1965 roku Władysław Wolski, dziennikarz Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa.

PRZECZYTAJ:

Dlaczego Marszałek Piłsudski walczył o niepodległą Ukrainę?

Defilada Wojska Polskiego na Chreszczatyku, 9 maja 1920

PRZECZYTAJ:

Pakt Piłsudski-Petlura. Sto lat temu, 21 kwietnia 1920 roku, zawarta została Umowa warszawska

Marynarzy Flotylli Rzecznej Marynarki Wojennej. Kijów, 1920 r.

Artyleria polska podczas defilady na Chreszczatyku. 9 maja 1920