Przedwojenna Polska stała się „milczącym wspólnikiem agresora” podpisując w 1934 roku z Niemcami deklarację o niestosowaniu przemocy – oświadczył w wywiadzie dla telewizji Zwiezda dyrektor rosyjskiej Służby Wywiadu Zagranicznego (SWR) Siergiej Naryszkin

O wywiadzie poinformował dziś dziennik „Kommiersant”. Telewizja Zwiezda, podlegająca ministerstwu obrony Rosji, zamieściła fragment na swojej stronie internetowej w środę wieczorem.Siergiej Naryszkin, który jest również przewodniczącym Rosyjskiego Towarzystwa Historycznego (RIO) nazwał w wywiadzie deklarację polsko-niemiecką „paktem o nieagresji”, który zawierał „tajny aneks” mówiący o neutralności Polski w razie agresji niemieckiej.

„To oznacza, że w istocie Polska stała się „milczącym wspólnikiem” agresora już w 1934 roku”

– oświadczył.

Szef SWR po raz kolejny bronił podpisanego przez ZSRR 23 sierpnia 1939 roku paktu Ribbentrop-Mołotow, nazywając go „wymuszonym krokiem władz radzieckich, ale krokiem przemyślanym”.

PRZECZYTAJ:

Rosyjscy SS-mani. 400 tys. Rosjan służyło w armii Hitlera (spis jednostek wojskowych)

Angielski naukowiec: To Rosja stworzyła faszystowskie idee i błogosławiła Niemców za ludobójstwo na Żydach

Oświadczył, że „należy wspomnieć o wydarzeniach poprzedzających” podpisanie tego porozumienia. Według Naryszkina Wielka Brytania i Francja „pozwoliły Niemcom hitlerowskim odrodzić silną armię” i przejawiały „jawnie pronazistowską neutralność” wobec wojny domowej w Hiszpanii.

– Władze radzieckie widziały cały cynizm i powiedziałbym podłość zachodnioeuropejskiej polityki appeasementu – oznajmił szef SWR. Jego zdaniem państwa zachodnie „w istocie pchały Niemcy hitlerowskie na Wschód”.

Naryszkin powtórzył argumentację obowiązującą w dyplomacji i historiografii radzieckiej, o tym, że pakt Ribbentrop-Mołotow pozwolił ZSRR odroczyć początek wojny na swoim terytorium, wzmocnić obronność kraju i „przesunąć granice na Zachód”. Współcześni historycy nie zgadzają się z tą tezą.

Źrodło: Belsat.eu wg PAP

ZOBACZ TAKŻE:

Antypolonizm. Zwyczajny rosyjski faszyzm

Faszyzm jako sztuka i estetyka „ruskiego miru”

Po II wojnie światowej nazistowskie obozy koncentracyjne przekształcono w obozy NKWD

Winston Churchill: „Przyszli faszyści będą nazywać siebie antyfaszystami” [FOTOGALERIJA]

W 1940 r. Stalinowska Rosja nie przyjęła Żydów z Polski, skazując ich na śmierć od nazistów

Mateusz Morawiecki: „Dlaczego natomiast pan Putin nie wspomina o współpracy NKWD i Gestapo przeciwko Polakom”