Robert Czyżewski – historyk, nauczyciel, wieloletni wiceprezes i prezes zarządu Fundacji Wolność i Demokracja, ekspert i doradca w sprawach problematyki polonijnej – w szczególności z zakresu oświaty, wykładowca szkoleń dla nauczycieli, komentator z zakresu tematyki i problemów państw byłego ZSRS.

Przez kilkanaście lat prowadził programy wymiany młodzieżowej ze szkołami z Ukrainy, współorganizator konferencji i wystaw poświęconych historii polsko-ukraińskiej i polsko-niemieckiej. Współautor między innymi takich wystaw jak „Wolni z wolnymi. 1863 a Ukraina”, „Polskie drogi do wolności”, „Za naszą i waszą wolność … Sojusz polsko-ukraiński 1920 roku”, «Niepodległa Polska wyśniona w Monachium». W roku 2013 prowadził felieton historyczny w TV Polonia. Zainteresowania historyczne dotyczą Powstania Styczniowego, oraz historii idei. Miłośnik poezji Słowackiego, Mickiewicza i Herberta.

Jego celem jest to żeby niektórzy na Ukrainie inaczej spojrzeli na polską kulturę, na polskość, na Polskę: „Chciałbym współuczestniczyć w próbie odbudowy więzi jaka łączyła narody dawnej Rzeczpospolitej. Nawet gdyby miało się to nie udać, to uważam że powinniśmy spróbować. Dlatego chcę tu promować polską kulturę – Kulturę Polski, którą tak kocham, Ukrainkom i Ukraińcom którzy są mi tak bliscy”.

Źrodło: Facebook, Instytut Polski w Kijowie

Директором Польського Інституту у Києві став Роберт Чижевський!Роберт Чижевський – історик, учитель, багаторічний…

Опубліковано Польський Інститут у Києві / Instytut Polski w Kijowie Середа, 1 липня 2020 р.