Instytut Jad Waszem przeprosił za treści prezentowane na Światowym Forum Holokaustu, które odbyło się 23 stycznia w Jerozolimie, m.in. za mapę sugerującą, że niemiecka agresja na kraje Europy rozpoczęła się w 1942 roku. Znalazły się też na niej błędnie naniesione kontury Polski.

W liście do izraelskiego dziennika „Ha-Arec”, który ma zostać opublikowany we wtorkowym hebrajskojęzycznym wydaniu, Jad Waszem twierdzi, że informacje przedstawione na Forum zawierały „nieścisłości” i „stronnicze przedstawienie faktów”, które „wywołały nieobiektywne wrażenie”.

Na Forum, w którym wzięło udział kilkudziesięciu światowych przywódców, pokazano nagrania wideo z „rzekomo historyczną treścią, ale zawierały one różne nieścisłości i zafałszowania, niektóre techniczne, a niektóre wydające się być stronniczymi”.

Nagrania nie wspominały o zbrodniach Związku Radzieckiego podczas II wojny światowej ani o jego odpowiedzialności za wybuch wojny.

„Nie zawierały żadnego odniesienia do podziału Polski między sowiecką Rosją a nazistowskimi Niemcami w 1939 roku, ani okupacji Europy Zachodniej w 1940 roku”

– napisał Jad Waszem.

„Ha-Arec” odnotowuje, że mapy przedstawione na nagraniach błędnie przedstawiły granice Polski i jej sąsiadów, nie zawierając też odniesienia do Ukrainy, która jest obecnie w trakcie toczącego się konfliktu z Rosją Władimira Putina. Innym błędem było także pomylenie obozów koncentracyjnych z obozami śmierci.

Światowe Forum Holokaustu zostało zorganizowane przez Mosze Kantora, prezesa Europejskiego Kongresu Żydów, biznesmen, oligarchę uważanego za bliskiego Putinowi. Uroczystość odbyła się we współpracy z Yad Vashem i pod patronatem prezydenta Izraela Reuwena Riwlina.

„W liście Jad Waszem w gruncie rzeczy przyznaje, że skapitulował przed zniekształconymi faktami historycznymi o II wojnie światowej i Holokauście, aby służyć politycznym i dyplomatycznym interesom prezydenta Rosji Putina, z naruszeniem obowiązków zawodowych i przede wszystkim lojalności wobec historii”

– komentuje „Ha-Arec”.

„Przepraszamy za godny pożałowania wypadek (…). Jako instytucja naszym obowiązkiem wobec Izraela i narodu żydowskiego (…) jest – i pozostanie – trzymanie się faktów historycznych, o ile to możliwe, i badanie, aby przeciwstawić się próbom zatarcia i wypaczenia dyskursu politycznego w różnych krajach”

– napisał w liście profesor Dan Michmana, szef Instytutu Jad Waszem.

„To dążenie obejmuje (…) uznanie własnych błędów i nieścisłości oraz gotowość do ich podkreślenia i poprawienia, w tym przypadku, jak również w innych”

– dodał.

Jedna z map zaprezentowanych na Forum podpisana została „Nazistowski podbój 1942”. Zgodnie z nią niemiecka agresja objęła m.in. Austrię, Czechosłowację, Polskę, Węgry, Danię, Białoruś, Litwę i Łotwę. Kolor brunatny wypełnił również terytorium podpisane „Prusy Wschodnie”. Obszar ten w latach 1933-1945 był częścią III Rzeszy.

Na historycznej mapie Polska nie była przedstawiona w granicach sprzed 1939 roku, ani też tych po 1945 roku. Z kolei tereny podpisane jako Białoruś sięgają na południu aż Karpat.

„Nazistowska maszyna pożerała państwo po państwie, a gdziekolwiek stąpały nazistowskie buty, następowały szwadrony śmierci, obozy pracy, koncentracyjne i śmierci. Ponad 11 tys. gett i ok. 1 tys. obozów wkrótce pokryło Europę”

– tłumaczył lektor w trakcie prezentacji.

Mapa z tymi samymi konturami państw została przedstawiona również przy opisywaniu wyzwolenia Europy z okupacji niemieckiej.

Według „Ha-Arec” list nie odpowiada też na inną krytykę, w szczególności decyzję o odrzucenie prośby polskiego prezydenta Andrzeja Dudy o zabranie głosu.

Źródło: PAP, Niezalezna.pl

ZOBACZ TAKŻE:

Rosyjscy SS-mani. 400 tys. Rosjan służyło w armii Hitlera (spis jednostek wojskowych)

W 1940 r. Stalinowska Rosja nie przyjęła Żydów z Polski, skazując ich na śmierć od nazistów

Angielski naukowiec: To Rosja stworzyła faszystowskie idee i błogosławiła Niemców za ludobójstwo na Żydach

Mateusz Morawiecki: „Dlaczego natomiast pan Putin nie wspomina o współpracy NKWD i Gestapo przeciwko Polakom”