Dwa dni przed premierą w Rosji brytyjskiego filmu „Śmierć Stalina” ministerstwo kultury FR wycofuje certyfikat i zakazuje jego dystrybucji w kinach rosyjskich. Powód? „Widoczne oznaki walki ideologicznej”, informuje agencja TASS.

-Filmu „Śmierć Stalina” nie wolno pokazywać w Rosji z powodu obecności w nim oznak walki ideologicznej, mówi agencji TASS Jurij Poliakow, przewodniczący Rady Publicznej podległej Ministerstwu, która jednogłośnie podjęła decyzję w sprawie zakazu dystrybucji.

Dodajmy, że w skład Rady wchodzą deputowani Dumy, przedstawiciele Ministerstwa Kultury FR i Rosyjskiego Towarzystwa Historycznego.

Jurij Poliakow powiedział też, żaden z członków Rady nie wyraził poparcia dla tego filmu jako dzieła artystycznego czy historycznego. Wyjaśnił, że „film obraża rosyjskie symbole historyczne, w tym hymn ZSRR, a także odznaczenia, a marszałek Żukow pokazany jest w nim negatywnie, są tam również sceny przemocy”.

Projekcja filmu w moskiewskich kinach zaplanowana była na 25 stycznia 2018 roku.

„Śmierć Stalina” zyskuje świetne recenzje na Zachodzie. Autorem scenariusza jest Armando Iannucci, autor znanych parodii politycznych „The Thick of It” i „Figurantka”. W rolach głównych występują m.in. Steve Buscemi, Jason Isaacs i Michael Palin.

Źródło: Kresy24.pl, vesti.ru