– Nadzwyczajna sytuacja dyktowała konieczność zastosowania nadzwyczajnych środków – powiedział szef Federalnej Służby Bezpieczeństwa Aleksander Bortnikow w wywiadzie udzielonym państwowej „Rossijskoj Gazietie” na 100.rocznicę powstania sowieckich służb specjalnych, których kontynuatorem są obecne służby rosyjskie.

Nieczęsto zdarza się, by wywiadu udzielał urzędujący szef FSB. Ale tym razem była ku temu najwyraźniej niezwykle ważna okazja i konieczność zabrania głosu w obronie instytucji odpowiedzialnych za śmierć dziesiątek, jeśli nie setek milionów ludzi, w tym w większości Rosjan.

Przytoczone wyżej słowa odnosiły się do pierwszej fali zbrodni komunistycznych, podczas przewrotu bolszewickiego, wojny domowej w Rosji i pierwszych lat istnienia Rosji sowieckiej. Natomiast w odniesieniu do największej fali „czerwonego terroru” z lat 30. i działalności NKWD Bortnikow powiedział:

-Chociaż wiele osób kojarzy ten okres z masowym fabrykowaniem oskarżeń, to materiały archiwalne świadczą o istnieniu obiektywnej strony w wielu sprawach karnych, w tym także tych, które stały się podstawą znanych procesów pokazowych – stwierdził.

Źrodło: Kresy24.pl, wPolityce.pl

PRZECZYTAJ:

Rozstrzelać Polaków!

„Bić Polaków, ile wlezie!” Operacja polska NKWD

80. rocznica stalinowskiego ludobójstwa na Polakach. Większość Rosjan chce upamiętnienia Józefa Stalina w miejscach publicznych

80. rocznica stalinowskiego ludobójstwa na Polakach. Rosjanie jeszcze bardziej kochają czerwonego mordercę

Dziś obchodzimy 80. rocznicę stalinowskiego ludobójstwa na Polakach

Stalinowskie ludobójstwo na Polakach

Zbliża się 80. rocznica stalinowskiego ludobójstwa na Polakach

Ludobójstwo. Animowany film dokumentalny (WIDEO)