„Wszystko wskazuje na to, że w Jerozolimie będą przemawiać reprezentanci państw, które podpisały pakt Ribbentrop-Mołotow (Niemcy, Rosja), główni sprawcy Zagłady (Niemcy) i ci, którzy ochoczo wydali Żydów Niemcom na zagazowanie w Auschwitz (Francja)” – pisze redaktor Forum Żydów Polskich Paweł Jędrzejewski. Odniósł się także do faktu, że w uroczystościach, które odbędą się 23 stycznia, nie przewidziano wystąpienia Andrzeja Dudy, informuje TVP.info.

Organizowane wspólnie przez izraelskie władze, Instytut Jad Waszem oraz Fundację World Holocaust Forum uroczystości w Jerozolimie mają rozpocząć się o godz. 13.30 i mają być poświęcone 75-leciu wyzwolenia byłego niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.

Prezydent Andrzej Duda poinformował na konferencji prasowej, że w związku z decyzją organizatorów zdecydował, iż nie pojedzie do Jerozolimy.

„Nie widzę powodu, dlaczego miałby wystąpić prezydent Rosji, prezydent Niemiec, prezydent Francji, przedstawiciele Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych w takim miejscu, z takiej okazji, w związku z tą wielką rocznicą, a nie mógłby się wypowiedzieć prezydent Rzeczypospolitej Polskiej”

– wyjaśnił.

Jak podkreślił Jędrzejewski z „FŻP”, organizatorzy wydarzenia odebrali prawo głosu przedstawicielowi państwa, którego rząd w czasie wojny „zaalarmował świat w sprawie masowej eksterminacji Żydów w okupowanej przez Niemców Polsce”.

Z kolei, Jonny Daniels, prezes zabiegającej o dialog polsko-żydowski fundacji From the Depths w rozmowie z Onet.pl powiedział, że Jerozolima dała się ograć Moskwie, ponieważ obchody 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz w Izraelu finansują Rosjanie, mianowicie: rosyjski Żyd Wiaczesław Mosze Kantor, który jest oligarchem i filantropem powiązanym z Putinem i Kremlem.

„To wielka gra Putina i rosyjskich oligarchów. Yad Vashem popełnia błąd”

– podkreślił Daniels.

Źrodło: TVP.info, Onet.pl

Prezydent Andrzej Duda bardzo słusznie uchylił się od udziału w konferencji na temat Holocaustu, na której miał nie móc…

Опубліковано Marcin Ludwik Rey Четвер, 9 січня 2020 р.

ZOBACZ TAKŻE:

Jerzy Lubach: Sprzysiężenie przeciwko Polsce

Wojna o pamięć, dusze i umysły Polaków. Kreml ma kolosalne doświadczenie w skłócaniu narodów

Putin tworzy wizerunek wroga Polaka: przedwojennego ambasadora RP w Berlinie nazwał „swołoczą i antysemicką świnią”