„Ukraińska państwowość opiera się na męstwie, patriotyzmie i wierze milionów wolnych Ukraińców, zdolnych do jej obrony i zachowania wolności, demokracji i niezależności dla swych dzieci. To zasadnicza różnica między naszą państwowością a rosyjską, która może istnieć jedynie w warunkach totalitarnych, gdy oprycznicy, żandarmi, czekiści i KGB-iści tłamszą ludzi kratami i drutem kolczastym”

– oświadczył sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksandr Turczynow.

Słowa te były reakcją na wczorajsze słowa prezydenta Rosji Władimira Putina podczas „telemostu” ze „zwykłymi Rosjanami”. Na pytanie nacjonalbolszewickiego pisarza walczącego w Donbasie Zachara Prilepina, czy nie obawia się, że Ukraina wykorzysta czas Mundialu w Rosji, by odbić Donbas Putin odpowiedział, że to mógłby być koniec państwowości ukraińskiej. Dodał, że Rosja będzie nadal wspierać, jak to ujął, republiki ludowe w Donbasie.

„Rosyjska państwowość spoczywa na kościach milionów zamęczonych i złamanych niewinnych ludzi. Niezależnie od jęków rosyjskich najemników i gróźb rosyjskiego prezydenta ukraińscy żołnierze będą działać adekwatnie do zagrożeń, a państwo ukraińskie jest i pozostanie niezależne od maniakalnych dążeń imperialnych rewanżystów”

– oświadczył sekretarz RBNiO Ukrainy.

Z kolei Departament Stanu USA wezwał Rosję do wycofania swoich wojsk z Donbasu. „Maj był najbardziej krwawy w tym roku dla ukraińskich żołnierzy broniących swojego kraju przed rosyjską agresją: 10 zabitych, 91 rannych. Stany Zjednoczone stoją ramię w ramię z Ukrainą i wzywają Rosję do wycofania swoich wojsk z Donbasu” – napisała na portalu społecznościowym rzeczniczka Departamentu Stanu Heather Nauert.

Poza tym w Donbasie tak samo od tygodni, tylko w ciągu ostatniej doby doszło do kilkudziesięciu ataków na pozycję ukraińskie ze strony rosyjskiej.

Źródło: Kresy24.pl, unian.net, niezalezna.pl

ZOBACZ TAKŻE:

Putin zrobił z Rosjan niewolników – eks-doradca Putina

Rosyjski profesor: Rosja jest następcą Złotej Ordy (wideo)

Rosjanie lubią niewolnictwo – Aleksander Sotnik

Rosja to więzienie narodów. Trzeba wesprzeć prawo do samostanowienia ludów zniewolonych przez Kreml

The Times o Rosjanach: Ocalali z apokalipsy. Żyją w obrzydliwościach spustoszenia i wciąż głosują na Putina

Jewgienij Zamiatin: My, Rosjanie, wybraliśmy szczęście bez wolności

Faszyzm jako sztuka i estetyka „ruskiego miru”

Żyrinowski: „Obywatele wybierają najwyższego władcę ruskiego świata, którego granic jeszcze nie wyznaczyliśmy”

Większość Rosjan żałuje upadku ZSRR. W Sewastopolu rosyjscy komuniści zaśpiewali piosenkę „Przywróćmy Stalina”