„Rosja stara się zakłamać i manipulować prawdą na temat tego, jak przebiegała II wojna światowa” – oświadczył wiceszef MSZ Polski Paweł Jabłoński w odpowiedzi na „odtajnienie archiwalnych dokumentów” z okresu II wojny światowej przez MO Rosji.

Opublikowanie archiwalnych dokumentów skomentował podczas briefingu wiceszef ministra spraw zagranicznych Paweł Jabłoński.

PRZECZYTAJ:

Rosja szkaluje polskie podziemie: oskarża Armię Krajową o „likwidowanie Ukraińców i Żydów”

17 stycznia 1945 roku Armia Czerwona wkroczyła do Warszawy zrujnowanej po Powstaniu Warszawskim, kiedy to Armia Czerwona stała i patrzyła z drugiego brzegu Wisły na to, jak Warszawa jest niszczona. To nie było wyzwolenie, to było przyniesienie nowej niewoli komunistycznej i o tym musimy pamiętać, szanując oczywiście indywidualnych żołnierzy – powiedział Jabłoński, którego słowa cytuje PAP.

Jabłoński podkreślił też, że Polska będzie „reagować i sprzeciwiać się tego rodzaju wystąpieniom” i wyraził nadzieję, że otrzyma w tej sprawie wsparcie od innych państw.

Pytany o opublikowanie przez rosyjski resort obrony dokumentów dotyczących wkroczenia Armii Czerwonej do Warszawy 17 stycznia 1945 r. według których Polacy mieli mordować Żydów i Ukraińców w Warszawie Jabłoński odpowiedział, że to „kolejna próba zakłamywania historii”.

Źrodło: Kresy24.pl, PAP

ZOBACZ TAKŻE:

Putin tworzy wizerunek wroga Polaka: przedwojennego ambasadora RP w Berlinie nazwał „swołoczą i antysemicką świnią”

Putin nie chce przestrzegać zasady nienaruszalności granic i probuje usprawiedliwić stalinowsko-hitlerowski rozbiór Polski w 1939 r.

Rosyjska wojna informacyjna przeciwko Polsce trwa!!! Oburzające kłamstwo o Polakach w rządowej rosyjskiej gazecie!!!

Kalendarium. 18 stycznia 1945 r. Armia Czerwona zajęła Kraków. 75 lat temu Sowieci narzucili Polakom system komunistyczny.

Опубліковано Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie Пʼятниця, 17 січня 2020 р.